Jak správně vybrat vzor a barvu tapety, aby byl váš interiér přesně podle vašich představ

 

Tapeta je jedním z nejúčinnějších způsobů, jak změnit vzhled a atmosféru vašeho interiéru. Správně zvolená tapeta může oživit nudnou stěnu, vytvořit zajímavý kontrast, opticky zvětšit nebo zmenšit prostor, dodat místnosti teplý nebo chladný nádech, nebo jen podtrhnout váš osobní styl. Až budete tapety vybírat, myslete na tyto faktory:

  1. Velikost místnosti

  2. Barva a styl nábytku a podlahy

  3. Atmosféra místnosti a váš styl

Jak vybrat vzor a barvu tapety

1. Vybíráme barvu a vzor tapety podle velikosti místnosti

Obecně platí, že se do malých místností nehodí velké vzory, které je dokáží opticky zmenšit. A naopak, velké vzory na tapetách dokonale vyniknou na velkých plochách a v rozlehlých místnostech.

Barvy tapet dokáží opticky zvětšit nebo zmenšit místnost

S velikostí místnosti si můžeme pohrát také díky barvám tapet. Do malých pokojů se doporučují tapety ve světlých a jasných barvách, které prostor opticky zvětší a rozšíří. Naopak do velkých prostor si klidně můžete dovolit tapety s tmavším odstínem, které místnosti dodají na útulnosti a intimnosti.

Správně zvoleným barevným kontrastem tapet můžete pomoci zvýraznit určité prvky v interiéru, nebo vytvořit iluzi prostoru. Pokud chcete, aby vaše místnost s vysokými stropy vypadala útulněji, můžete použít tmavší barvu na stropě a světlejší barvu na stěnách. Tím se strop opticky sníží a stěny se zdají blíž k sobě. Taková optická iluze vznikne díky tomu, že tmavé barvy pohlcují světlo a barvy světlé ho odrážejí.

Vytvořte dokonalou optickou iluzi díky vzorům tapet

Stejně tak vám pomohou i pruhy na stěnách – potřebujete-li místnost opticky zvětšit, použijte pruhy podélné, naopak pro zúžení stěn jsou vhodné pruhy svislé. Pokud máte místnost s křivými rohy nebo nerovnými stěnami, vyberte tapetu s drobným a nepravidelným vzorem, který zakryje nedostatky.

Vyberte si tapetu dle umístění

Výběr vzor a barva tapety

 

2. Vybíráme vzor a barvu tapety podle nábytku a podlahy

Aby tapeta ladila s vaším interiérem, je dobré ji sladit s barvou, stylem a materiálem vašeho nábytku, podlahy, koberce, záclon a dalších bytových doplňků. Pokud je vaše místnost plná barev a vzorů, volte spíše jednobarevnou nebo decentně vzorovanou tapetu, která nebude rušit harmonii prostoru. A naopak, je-li vaše místnost jednoduchá a minimalistická, můžete si zvolit tapetu s výrazným vzorem nebo motivem, který bude poutat pozornost a dodávat místnosti charakter.

Vyberte si tapetu dle vzoru

Vzory a barvy tapet

3. vybíráme vzor a barvu tapety podle atmosféry pokoje a vašeho stylu

Barvy mají vliv na naše emoce a nálady a to, jakými barvami se obklopujeme, má na naši náladu větší vliv, než bychom předpokládaly. Například červená je barva energie, vášně a vzrušení, zatímco modrá je barva klidu, důvěry a inteligence.

Povzbuzující teplé barvy nebo uklidňující studené?

Teplé barvy, jako jsou žlutá, červená, sytě červená, oranžová, sytě oranžová, nebo červenooranžová, jsou tradičně spojovány se Sluncem, proto prostor pocitově ohřejípůsobí živě a povzbudivě, jsou aktivní, dynamické a podněcují k činnosti.

Naopak barvy studené, mezi něž řadíme zelenou, modrozelenou, modrofialovou, fialovou a jejich odstíny, interiér příjemně ochladí, zklidňují mysl, podporují soustředění a poskytují úlevu zraku.

Vyberte si tapetu dle barvy