Barva, styl, vzor tapety by měly korespondovat s interiérem, do kterého je určena. Při konkrétním výběru se řiďte vaší představou o finálním efektu, kterého chcete prostřednictvím použití tapety dosáhnout. Pokud máte v plánu místnost ozvláštnit, například barevným akcentem, rozhodněte se pro kontrastní odstín tapety. Celkový efekt můžete zvýraznit zajímavým vzorem. Jemnější cesta vede přes příbuzná barevná schémata, která jsou v interiéru již použita.
Co se týká vzoru a jeho velikosti, tak platí, že čím menší je místnost, tím menší by měl být vzor. Větší vzor v malé místnosti nevynikne a opticky váš malý prostor ještě zmenší. U větších prostor vybírejte z větších vzorů a motivů, protože přesně tak vyniknou a vytvoří tak ten správný efekt.
Barvy dělíme na teplé a studené. Mezi barvy teplé patří žlutá, oranžová, sytě oranžová, červenooranžová, sytě červená a jejich odstíny. Tyto barvy vyvolávají dojem tepla, působí živě a povzbudivě, jsou aktivní, dynamické a podněcují k činnosti. A pokud je místnost na sever, je studenější, pomohou vám právě teplé barvy, které ji prosvětlí a prohřejí. Ke studeným barvám se řadí například zelená, modrozelená, modrofialová, fialová. Jejich odstíny vyvolávají dojem chladu, uklidňují, poskytují úlevu zraku. Jsou pasivní a podporují duševní soustředění.
Příliš vysoké stropy snížíte tmavší barvou v kontrastu se světlými stěnami. Opačná kombinace, tmavé stěny se světlým stropem, prostor zvyšuje, ale také zmenšuje, tmavé stěny se jakoby přitahují k sobě. Dlouhý úzký pokoj tedy můžete zkrátit tmavší barvou kratších stěn, tmavou barvou delších stěn jej naopak ještě více zúžíte.
Stejně vám pomohou i pruhy na stěnách – potřebujete-li místnost opticky zvětšit, použijte pruhy podélné, naopak pro zúžení stěn jsou vhodné pruhy svislé.