Výběr materiálu tapety

Vlastnosti tapet dle materiálu

Tapety jsou skvělým způsobem, jak přidat do interiéru osobitý styl a atmosféru. Výběr správného materiálu tapet je klíčový pro to, aby tapety vypadaly co nejdelší dobu perfektně. Existují tři druhy tapet, které se liší svými vlastnostmi a vhodností pro různé prostory. Jsou to tapety:
1. Vliesové
2. Vinylové
3. Papírové

1. VLIESOVÉ TAPETY: JEDNODUCHÁ INSTALACE S PERFEKTNÍM VÝSLEDKEM

Vliesové tapety jsou novým a oblíbeným druhem tapet, jejichž největší výhodou je jejich jednoduchá aplikace na stěny. Lepidlo se nanáší pouze na stěnu a tapeta se k ní přikládá suchá. Není proto třeba tapety dopředu máčet a provlhčovat. Stejně snadné je i odstranění tapet, které lze jednoduše po pásích strhnout ze stěny. Hravě zvládnete i jejich případnou opravu.

Díky tomu, že jsou vliesové tapety vyrobeny z buničiny a textilních vláken, získávají pevnost a odolnost. Můžete se tak spolehnout, že i po deseti letech budou vliesové tapety vypadat na vašich stěnách jako nové.

Vliesové tapety jsou také šetrné k životnímu prostředí, protože neobsahují PVC ani těžké kovy. Jsou prodyšné a propouštějí vzduch a vodní páru. Další z mnoha výhod vliesových tapet je jejich omyvatelnost, takže je bez obav můžete otřít vlhkým hadříkem.

Výhody vliesových tapet:

 • Velmi snadná aplikace
 • Jednoduché odstranění
 • Jsou prodyšné
 • Snadno otíratelné

Nevýhody vliesových tapet:

 • Nejsou zcela voděodolné

Vinylové tapety odolné vůči vlhkosti a poškrábání, ideální do koupelny nebo kuchyně.

 

2. Vinylové tapety: vysoce odolné tapety, které vám vydrží na věky

Vinylové tapety na zeď jsou ideální volbou pro ty, kteří chtějí zařídit svůj interiér odolně, prakticky a se vkusem. Hodí se do všech typů interiérů, ať už máte stěny z cihel, sádrokartonu, umakartu nebo z různých omyvatelných nátěrů.

Velikou výhodou vinylových tapet je, že je můžete použít prakticky v jakékoliv místnosti. Záleží na množství a kvalitě vrchní vinylové vrstvy. Čím větší vrstva vinylu, tím odolnější tapeta je, a zároveň odolá vyšší míře vlhkosti. Takovou vinylovou tapetu můžete bez obav instalovat na WC, do koupelen (vyjma sprchového koutu) a do kuchyně kolem kuchyňské linky.

Spodní vrstva vinylových tapet je tvořena vždy papírovým nebo vliesovým podkladem. Ten určuje, jak bude jejich instalace probíhat. Vinylové tapety bývají obvykle skvělým pomocníkem při zakrývání drobných nerovností a nepatrných trhlinek ve stěnách.

Výhody vinylových tapet:

 • Odolné vůči vlhkosti, otěru i poškrábání
 • Dobré tepelné i izolační vlastnosti
 • Snadná údržba: plná omyvatelnost, některé druhy dovolují i mechanické čištění
 • Ideální pro zakrytí prasklin a lehkých nerovností

Nevýhody vinylových tapet:

 • Nižší prodyšnost a možnost vzniku plísní
 • Vyšší cena než u papírových tapet

Moderní a snadno instalovatelné netkané tapety vhodné do každé místnosti

3. Papírové tapety: Dokonalé oživení interiéru za nízkou cenu

Znáte rčení za málo peněz hodně muziky? Tak to přesně platí pro papírové tapety. Prakticky za pár kaček a s malým úsilím dokážete vykouzlit ve svých domovech hotové zázraky.

Papírové tapety Vavex jsou navíc vyrobeny z kvalitního papíru a z ekologických barev, které jsou světlostálé a otěruvzdorné. Mezi papírovými tapetami najdete nejen jednobarevné varianty, ale i tapety s imitací různých materiálů, jako je dřevo, cihly a další. Papírové tapety jsou tak skvělou volbou pro ty, kteří chtějí oživit svůj interiér za nízkou cenu.

Výhody papírových tapet:

 • Nízká cena
 • Šetrné k přírodě
 • Prodyšné

Nevýhody papírových tapet:

 • Náchylné k poškození a trhání
 • Náročné na lepení i odstraňování
 • Nejsou omyvatelné
 • Nevhodné do vlhkých prostor

Stylové a ekologické papírové tapety za nízkou cenu od značky Vavex

 

Možná jste se setkali ještě s dalšími druhy tapet, které se neliší materiálem, ale zpracováním. Jsou to kontraktační, sklovláknité nebo flokované tapety. Pojďme si je také představit:

 • Kontraktační tapety: jsou tapety, které jsou vyráběny na zakázku (kontrakt), odtud získaly svůj název. Používají se především v interiérech, které vyžadují vyšší míru údržby a odolnosti, jako jsou hotely a jiná ubytovací zařízení, komerční prostory, ale také zdravotnická zařízení. Kontraktační tapety samozřejmě splňují všechny normy hygienické a protipožární bezpečnosti. Kontraktační tapety si vyberte zde.

 

 • Sklovláknité tapety jsou pro své nezdolné vlastnosti hojně využívány všude tam, kde jsou stěny interiéru hodně namáhány a musí odolávat náročné údržbě. Typickým místem, kde se můžete se sklovláknitými tapetami setkat, jsou zdravotnická zařízení. Tyto tapety jsou vyrobeny z bezalkalické skleněné příze, což jim dodává vysokou pevnost. Sklovláknité tapety jsou také paropropustné a lze je natírat interiérovou barvou či lakovat. Navíc jsou nadmíru odolné nejen proti mechanickému poškození, ale také proti ohni a vodě.  Sklovláknité tapety si vyberete zde.

 

 • Flokované tapety jsou druhem tapety, která má sametovou texturu a trojrozměrné vzory, které vytvářejí zajímavý vizuální efekt.  Skládají se z nosné vrsty papíru nebo netkané textilie a povrchové vrstvy textilních vláken přilepených pod elektrostatickým nábojem. Flokovaná tapeta byla vytvořena jako replika sametových závěsů na konci 17. století a od té doby se stala elegantním doplňkem interiérů, který definuje luxus. Flokované tapety si vyberete zde.