Kde si vytapetovat?

Tapetovat se dá úplně všude! Správnou volbou místa, které budete tapetovat, můžete vdechnout svým stěnám a celým místnostem přesně takovou atmosféru a náladu, jakou si přejete. Na výběr máte z různých barev, vzorů, materiálů a stylů tapet, které vám pomohou vytvořit osobitý interiér. Ale jak si vybrat, kterou stěnu nebo stěny vytapetovat? Jak se rozhodnout, která stěna je nejvhodnější pro tapetování? A které místnosti se hodí na tapetování nebo na co si dát pozor?

V tomto článku se dozvíte:

  1. Co zvážit při výběru místa tapetování?
  2. Kam umístit tapetu, aby proměnila charakter a atmosféru místnosti?
  3. Kde všude se dá tapetovat?

Různé typy tapet vhodné pro obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje i kuchyně, s důrazem na odolnost vůči vlhkosti a otíratelnost.

 

1. Co zvážit při výběru místa tapetování?

  • Jak prosvětlený prostor mám – v prosvětlených místnostech si můžete dovolit tmavší barvy tapet a naopak do tmavších místností volte světlejší barvy, které místnost rozzáří.
  • Účel místnosti - tam, kde se vyskytují děti nebo domácí mazlíčci, doporučujeme na stěny použít tapety s otíratelnými povrchy, přesně takové mají vliesové nebo vinylové tapety. Do místností s vysokou vlhkostí se hodí vinylové tapety, které vynikají vysokou odolností.
  • Velikost místnosti – čím větší místnost, tím více vyniknou velké vzory na tapetách. A naopak čím menší místnost, tím volte menší vzory.

Výběr barev a vzorů tapet dokáže proměnit atmosféru a styl místnosti, včetně kombinování různých dekorů.

 

2. Kam umístit tapetu, aby proměnila charakter a atmosféru místnosti?

Tapeta na zeď jako hlavní prvek místnosti

Pokud chcete, aby byla tapeta hlavním prvkem vašeho pokoje, pak zvolte velké výrazné vzory, pestré barvy nebo přímo obrazové tapety. Ale pozor, nezaplňte tapetou celou místnost, výsledek by mohl působit přeplácaně a rušivě. Ideální je výraznou tapetu umístit přímo naproti vchodovým dveřím, protože bude hned na očích. Díky tomu necháte vyniknout i ostatní prvky v místnosti, jako jsou nábytek, obrazy nebo rostliny.

Jak tapeta dokáže změnit atmosféru a styl vašeho domova

Tapety jsou jako šaty místností, kterými je můžete odít do všelijakých barev a vzorů, ale je třeba při tom pracovat se vkusem a citem. Správnou volbou vzorů nebo barev tapet dokážete vdechnout pokoji naprosto jinou atmosféru a opticky jej třeba zvětšit nebo zmenšit, ale také oteplit nebo ochladit.

Pokud vám při zmínce o vzorovaných tapetách naskočí nepříjemná vzpomínka na minulé století a retro vybavení panelákových bytů, klidně ji zažeňte, protože současné kolekce tapet vycházejí z aktuálních módních trendů a odpovídají modernímu vkusu.

Také vám doporučujeme, abyste kombinovali tapety mezi sebou a netapetovali každou zeď místnosti tím stejným dekorem. Kombinujte vzorované tapety s tapetami bez vzorů nebo s tapetami s drobnějšími vzory. Výrobci tapet s kombinováním vzorů a barev počítají, proto v jejich katalozích naleznete přímo možné kombinace, se kterými neuděláte krok vedle. Vhodnou volbou barev a vzorů tapet od sebe můžete oddělit jednotlivé části místnosti, třeba jídelní kout od kuchyně.

Mohlo by vás také zajímat: Výběr vzoru a barvy tapety

Tapeta s velkým vzorem umístěná naproti vchodu pro vyniknutí jako hlavní prvek místnosti.

 

3. Kde všude se dá tapetovat?

Odpověď je snadná: tapetovat se dá téměř všude. Aby vám tapeta dělala co nejdéle a co největší radost, je potřeba si uvědomit určitá úskalí spojená s vlhkostí nebo možným opotřebením, která mohou být s jednotlivými místnosti spojená.

Obývací pokoje, ložnice, předsíně a haly

Do těchto pokojů můžete použít prakticky jakýkoliv materiál tapety. Ať už papírové, vliesové nebo vinylové, ale pouze ty s nejtenčí vrstvou PVC. Jedná se o místnosti, kde není tak vysoká vlhkost, která by mohla tapety poškodit nebo zkrátit jejich životnost. 

Místnosti, ve kterých se vyskytují děti a domácí mazlíčci

Pokud máte doma děti nebo zvířata, které mohou znečistit nebo poškrábat stěnu s tapetou, vyberte si takovou tapetu, kterou můžete jednoduše otřít, aniž by se poničila. Nejvhodnějšími druhy tapet do domácností s dětmi a mazlíčky jsou tapety vliesové a vinylové, ale také papírové, které mají na svém štítku symbol s omyvatelností.

Všechny informace o tom, s jakými symboly na tapetách se můžete setkat, najdete zde.

Kuchyně, WC a koupelny

I místnosti, které musí odolávat vysoké míře vlhkosti, můžete vytapetovat a těšit se z výsledku řadu dlouhých let. Vybírejte takové vinylové a vliesové tapety, které jsou přinejmenším vysoce omyvatelné, je tedy možné umývat je slabým mýdlovým roztokem.

V kuchyních, obzvláště u kuchyňských desek a sporáků, hrozí potřísnění tapety olejem nebo kusy jídla. Proto do kuchyní volte vinylové a vliesové tapety, které jsou odolné vůči drhnutí a lze je očistit měkkým kartáčkem a mýdlovou vodou, aniž by došlo k poškození tapety.