Podkladová plocha musí být hladká, s dobrou nasákavostí, bez prasklin, nesmí obsahovat látky omezující přilnavost a musí být dostatečně pevná. O těchto vlastnostech se musíme přesvědčit ještě před tapetováním.
Pokud potřebujeme odhadnout kvalitu omítnuté plochy, stačí po ní lehce přejet dlaní. Pokud se na prsty přilepí zrnka prachu, pevnost není dostatečná. Obdobný test můžeme provést i s lepicí páskou.
Ověřte si vlhkost vaší omítky. Pokud nemáte k dispozici vlhkoměr, nalepte fólii o ploše cca 0,5 m2 na stěnu pomocí lepicí pásky. Přibližně po 24 hodinách ji odstraňte. Pokud pozorujete na vnitřní straně fólie kondenzovanou páru nebo pokud plocha ztmavne, znamená to, že omítka je nadměrně vlhká. V takových případech je nutné vyčkat, než vyschne nebo vytopit místnost pomocí tepelného zářiče, aby se schnutí urychlilo.
Nezapomeňte na nasákavost. Před zahájením prací proveďte test nasákavosti. Na zeď štětcem nebo rozprašovačem nastříkejte vodu. Pokud je nasákavost povrchu dobrá, základová plocha pod vlivem vody změní po krátkém čase barvu. Pokud je nasákavost příliš vysoká, plocha rychle ztmavne. Mastné, olejové a dehtové skvrny musíte odstranit z povrchu před tapetováním. Mohou způsobit skvrny na tapetě a navíc na takto znečištěnou plochu lepidlo ani tapeta nepřilne.
Pokud jsou již na zdi tapety, je nutné je odstranit nejlépe vodou nebo odstraňovačem tapet nebo lepidlem na tapety rozpuštěném ve vodě (cca 1 krabička na 8–10 l). Jiné přípravky nedoporučujeme, jinak se mohou vsáknout do nového povrchu
Pokud se na stěně nachází praskliny, je třeba je vyplnit pružným spárovacím materiálem, např. stěrkovými hmotami na sádrové bázi.
Nezapomeňte také na penetraci, která je pro sjednocení podkladu velmi důležitá. Penetrace uzamkne stěnu a ta tak nebude vsakovat lepidlo. V opačném případě se může stát, že tapeta na stěně nebude správně držet. A není nic horšího, než lepit drahou tapetu na takto neošetřenou zeď, která na ní pak nedrží. Doporučujeme těch pár korun do penetrace investovat a krok penetrace nevynechávat.