Lepení vliesových tapet

Pro perfektní výsledek vašeho tapetování budete potřebovat:

V první řadě je potřeba říct, že z lepení vliesových tapet v žádném případě nemusíte mít strach. Pokud dodržíte níže uvedený postup, není co zkazit a výsledek bude top.
 

1. Stěna musí být hladká


a) Sundejte ze stěny všechny vypínače světel a zásuvky (vypněte v nich proud, aby nedošlo k úrazu kvůli vlhkosti lepidla na tapety)

b) Pokud má vaše stěna nerovnosti, či praskliny je potřeba je vyrovnat vyrovnávacím tmelem, třeba tímto (náš vyrovnávací tmel). Omítku zbavte i drobných kamínků, aby byla stěna opravdu hladká.

c.) Vždy je potřeba ošetřit stěnu penetrací Beeline. Je to velmi důležitý krok k tomu, aby tapeta na stěně dobře držela.


2. Lepidlo lepí skvělě a v balení ho budete mít dostatek

 

a) Ke všem našim tapetám poskytujeme zdarma lepidlo Beeline vlies, které se vyrábí podle naší vlastní receptury. Je připravené tak, aby drželo dostatečně pevně, ale zároveň ho mohl používat i úplný tapetový začátečník.

b) Lepidlo smícháte s vodou v doporučeném poměru dle návodu na krabičce.


3. Tapety si nastřihejte nůžkami

 

a) Ustřihněte nůžkami první pruh tapety na velikost stěny navýšenou o cca 10cm. Než tak učiníte, ujistěte se, že před stěnou máte dostatek místa na rozvinutí tapety. Pokud ne, je ideální řezat tapety v jiné místnosti, než je ta tapetovaná.

b) Pro ustřihnutí dalšího pruhu je potřeba znát údaj o prostřihu. Ten určuje velikost vzoru. Tento údaj se uvádí na etiketě produktu a také ho najdete v detailu produktu na našem eshopu.

c) Pokud je tapeta pouze neutrální struktura (např. zde) je možné, že prostřih bude 0 cm (i tak ale doporučujeme zkontrolovat etiketu). To znamená, že další pruhy budete připojovat vedle sebe a vůbec nemusíte řešit napojení vzoru.

d) Pokud má vámi vybraná tapeta vzor (listy, geometrické tvary, zvířata… atd), je potřeba každý pruh tapety posunout o velikost konkrétního vzoru na tapetě. Ten je uveden na etiketě nebo v detailu produktu na e-shopu. Každý další pruh tapety tedy posunete o velikost prostřihu a vzor tapety bude správně navazovat. Stále si nechávejte rezervu cca 10 cm oproti výšce místnosti.


4. Tapetování je krásná práce

 

a) Vyznačení kolmice - Zároveň s hranou prvního pruhu si vyznačte kolmici (vodováha/olivnice/laser) a k pruhu nalepíte první pruh.

b) Naneste lepidlo na tapetovací váleček a potřete jím stěnu. Nemusíte ho používat moc, ale zase ho nemůže být málo. Lepidlo nanášejte s drobnou rezervou oproti šířce tapety.

c) Zarolovaný pás (zarolovat naruby) tapety přiložte na zeď a odshora nechte rozvinout až dolu. Uhlaďte ho tapetovacím válečkem. Na to je nejlepší Kaem, který nabízí skvělý poměr mezi jemností a sílou. Pro jistotu můžete tapetu uhladit tapetovací špachtlí a spoje válečkem Hardy. Tapetu nahoře a dole seřízněte tapetovacím nožíkem.

d) Další pruh tapety lepte těsně vedle sebe a pokud má vaše tapeta vzor, je potřeba tapetu vždy posunout o jeho velikost – již zmíněný rapport/prostřih.

e) Stejně pokračujte i u všech dalších pruhů.


5. Máte hotovo

a Teď je potřeba minimálně 48 hodin nevětrat a zachovávat v místnosti stálou teplotu okolo 20°C, aby nedošlo k rozjetí spojů tapety a lepidlo správně vyschlo.