Rady a tipy

Nevíte si rady s výběrem tapety? Nejste si jisti jak vypočítat potřebné množství tapet? Nevíte jak se který druh tapet lepí?

Využijte naší tapetovou poradnu na e-mailu: info@vavex.cz , nebo na tel. 777 004 021.

Druhy tapet
Výběr barev
Co je potřeba k tapetování
Příprava před lepením tapet
Lepení papírových tapet
Lepení vinylových tapet
Lepení vliesových tapet
Výpočet spotřeby tapet

Druhy tapet

V závislosti na použitém materiálu rozlišujeme následující druhy tapet:

 • papírové tapety

  Papírové tapety jsou vyhledávány pro svoji nízkou cenu. Jsou levnější variantou pro vkusnou dekoraci interiéru a stále jsou výrazně zastoupenou skupinou tapet. Papírové tapety Vavex jsou vyráběny na vysoce kvalitním slepovaném duplexovém papíru, který zaručuje jejich rozměrovou stálost, z raženého, potištěného či mačkaného papíru. Při výrobě papírových tapet Vavex jsou používány vysoce ekologické barvy, které zaručují vysokou světlostálost a otěruvzdornost. V našem sortimentu naleznete papírové tapety nejen jednobarevné, ale  také s oblíbenými motivy imitací materiálů (dřevo, cihly apod.) a dalšími dekory.

 • vinylové tapety

  Vinylové tapety na zeď jsou vhodné do všech typů interiérů (zdi, sádrokartony, umakart, různé omyvatelné nátěry). V závislosti na množství a kvalitě vrchní vinylové vrstvy je možno tapety použít pro různé účely. Koupelnové tapety je možné použít do vlhkého prostředí, např. do koupelny a WC. Vinylové tapety na zeď mají velmi dobrou překrývací schopnost při použití na křivé a popraskané stěny.

 • Vliesové tapety

  tento druh tapet je relativně nový a díky jednoduchému zpracování se těší stoupající oblibě. Pro výrobu vliesových tapet se používá jednostranně impregnovaný vlákninový nosný materiál. Je tvořen převážně z buničiny a textilních vláken, která jsou spojena pojivem. Tím se dosáhne maximální rozměrové stability. Materiál se navíc vyznačuje vysokou propustností vzduchu a vodní páry.
  Další zvláštnost vliesových tapet spočívá v tom, že se lepidlo aplikuje pouze na stěnu (stejnoměrně a ne příliš silně) a tapeta se přikládá suchá. Vliesové tapety na rozdíl od papírových také nevyžadují čas na provlhčení.

 • Tapetové symboly

Výběr barev

Obecně platí, že do místností, kde se věnujeme činnosti a komunikujeme s ostatními, nepatří příliš studené barvy, a naopak do pokojů určených k odpočinku se nehodí syté teplé barvy.

Bílá a černá jsou neutrální barvy, jsou tedy kombinovatelné se všemi ostatními barvami. Bílou můžeme v interiéru použít bez omezení, menší a členité místnosti s nedostatkem světla, jako jsou například podkroví, prosvětlí. Pokud jde o černou, ta je vhodná spíše jako doplněk a neměla by v interiéru převažovat, aby nepůsobila depresivně.

Žlutá patří k nejpříjemnějším barvám, vyvolává dojem prosluněného interiéru. Tlumeně žluté stěny mohou nahradit chybějící slunce v pokojích s okny na sever, naopak v místnostech přehřátých slunečními paprsky znásobí pocit horka a budou působit nepříjemně. Žlutá barva zesvětlí jakýkoliv prostor, optimismus přináší hlavně do obývacích a dětských pokojů, hodí se i do jídelen nebo chodeb.

Oranžová barva se doporučuje také do dětských a obývacích pokojů, jídelen a kuchyní. Má podobné účinky jako žlutá, prostor opticky zvětšuje a prozáří, podporuje kreativitu, dobrou náladu, pocit stability a tepla, vyvolává chuť k jídlu.

Červená naopak prostor opticky zmenšuje, vhodná je pouze do velkých a světlých místností. V interiéru bývá velmi výrazná a efektní. Je vzrušující, evokuje dobrodružství, ve velkém množství je však silně dráždivá a může také unavovat. Převažující červená barva není vhodná do ložnic a pokojů neklidných dětí.

Modrá znamená klid a důvěru. Vhodná je do kuchyní, koupelen, ložnic a pracoven. Její světlé odstíny působí vzdušně a lehce, vyvolávají představu jasné oblohy a svěžího ovzduší. Tmavé zmenšují prostor a navozují pocit napětí.

Zelená jako další hlavní barva přírody představuje bezpečnost a stabilitu, proto se doporučuje do ložnic a společných obytných prostor. Přírodní energie probouzí kreativitu, barva se dobře uplatní i v pracovně.

Hnědá svou zemitostí také evokuje pocit pohodlí a domova a používá se v obytných místnostech, ložnicích a pracovnách.

Fialová je exkluzivní a tajemná barva. V tmavém provedení dává místnostem slavnostní ráz.

Co je potřeba k tapetování

Než začnete tapetovat, připravte si následující věci. Když už začíná na stěnách schnout lepidlo, je pozdě je shánět a příprava se proto vyplatí.

 • tapety
 • lepidlo na tapetování
 • ostrý nůž nebo nůžky
 • metr
 • tužka
 • štětka a tapetovací kartáč
 • nádoba na lepidlo
 • gumový váleček na tapety
 • pracovní stůl
 • žebřík (schůdky)

Příprava před lepením tapet

 • Před tapetováním zkontrolujte symboly,které jsou důležité při nákupu a následnou prací s tapetami. Tapetujte vždy tapetami jedné výrobní série!
 • Všechny tapety by měly mít stejné výrobní číslo, abyste dosáhli stejného odstínu.
 • Podklad musí být rovný, čistý, nemastný, zbavený všech nátěrů nebo předešlých tapet. Hladké povrchy a staré lakové barvy doporučujeme omýt a zdrsnit smirkovým papírem. Nerovnosti omítky opravte pomocí sádry či sádrového tmelu, vyhlaďte ho špachtlí a po zaschnutí přesmirkujte. Na silně savé a drsné povrchy naneste podkladový nátěr. Drsnější štukové omítky vyhlaďte, případně podlepte tapetovým podkladovým papírem.
 • K odstranění starých tapet použijte odstraňovač tapet Beeline.
 • Kupte o jednu roli víc, než jste si vypočítali na spotřebu. Poslouží vám jako rezerva pro případné opravy. Při dokupování by už nemusel být odstín role totožný s tím původním.
 • Větší kvality dosáhnete pokud nalepíte povrch před tapetováním podkladovým papírem.
 • Při výpočtu rolí jsou zrádné zejména tapety se vzorem, musíte počítat s větším prostřihem
 • Pokud použijete podkladový papír, měl by být nalepen vždy kolmo k tapetě, aby se spoje nepřekrývaly.
 • Vzduchové bubliny na tapetě odstraníme propíchnutím ostrým nožem. Štětečkem dovnitř dáme trochu lepidla a začistíme kartáčem a vlhkou houbou.
 • Na plastické tapety nepoužívejte váleček, mohla by se struktura tapety poškodit. Přitiskněte raději tapetu hadříkem.
 • Při použití dekorativních bordur si nezapomeňte vyznačit na stěnu pomocnou vodorovnou čáru, podél které budete pásy lepit.
 • Při nalepení tapet se až do jejich zaschnutí vyhýbejte průvanu nebo velkému teplu. Optimální teplota je 18 °C.

Lepení papírových tapet

Papírové tapety: jsou vhodné do všech interiérů, nehodí se však do vlhkého prostředí a ani na stěny, které hodně praskají.

 • Podklad:

  Stěny místnosti důkladně očistěte a vyrovnejte nerovnosti, např. stěrkou. Staré tapety na zeď a vodou rozpustnou malbu odstraňte, nejlépe vodou nebo odstraňovačem tapet nebo lepidlem na tapety rozpuštěném ve vodě (cca 1 krabička na 8–10 l). Jiné přípravky nedoporučujeme, jinak se mohou vsáknout do nového povrchu (žluté fleky). Když je podklad suchý a pevný, můžete přistoupit k lepení. Na čerstvou omítku nebo stěrku raději radši naneste penetrační nátěr. Penetraci podkladu můžete provést i lepidlem na lepení tapet, a to podle návodu na lepidle.

 • Množství:

  Počet rolí tapet je závislý na prostřihu papírové tapety, který je uvedený na etiketě. Ke každému nalepenému pásu prostřih připočtěte.

 • Lepidlo:

  Pro kvalitní zpracování je rozhodující správně zvolené lepidlo. Pokud jsou papírové tapety na zeď dvojvrstvé (tzv. duplex) nebo je lepíte na nesavý podklad, je lepší použít hustší lepidlo a nanášet tenkou vrstvu než naopak. Natírejte tapetu i stěnu. Tapetu natřete a rubovou stranou přeložte na sebe, aby se lepidlo vsáklo rovnoměrně do celé papírové tapety. Pozor! Čas na nasáknutí papírových tapet je 5min! Pokud bude čas nasakování delší než doporučený, tapeta se natáhne.

 • Lepení:

  délka pásu = výška místnosti + 5 cm přídavek nahoře a dole na zarovnání. V případě, že jsou papírové tapety na zeď se vzorem (je nutný prostřih), přikládá se role tak, aby vždy navazoval začátek vzoru. Vrch papírové tapety si raději označte, aby při lepení nedošlo k převrácení pásu tapety, pokud tak ovšem není uvedeno na etiketě. Nedoporučujeme, abyste si papírové tapety na zeď dopředu nastříhali na celou místnost, jelikož v případě reklamace není možné reklamovat již nastříhané role.
  První pás lepte od okna směrem ke dveřím. Nejdříve si pomocí olovnice vyznačte svislou linii. Papírové tapety na zeď lepte těsně vedle sebe, jen v rozích a na problémových místech můžete tapety přelepit přes sebe. Přiložte první pruh na stěnu a přitlačte ho rukama ke stěně. Aby nezůstávaly vzduchové bubliny, vyhlaďte tapety směrem od středu ke krajům. Okraje tapet, které přesahují v dolní části, odřežte ořezávačem pomocí pravítka. Zbytky lepidla odstraňte pokud možno ihned čistým hadříkem. Při lepení přes zásuvky a vypínače vypněte elektrický proud, při samotném lepení odšroubujte kryt, nalepte tapetu a potom vyřežte otvor. Při lepení okenních výklenků nechejte tapetu přečnívat a po zaschnutí ji přesně odřežte. Za radiátory stačí tapetu 10–15 cm založit. Stropy raději lepte ve dvojici. Pokud chcete individuálně a zvlášť upravit stěnu bordurou, na vyschnutou tapetu si pomocí tužky a pravítka označte místo. Pomocí ořezávače a pravítka nařežte tapetu a potom ji odstraňte. Borduru vlepte do vyřezaného místa. Nelepte papírové tapety na zeď při otevřeném okně, dveřích, nevypínejte topení – pokud voda brzy vyschne, dělají se na tapetě boule.

Lepení vinylových tapet

Vinylové tapety: jsou vhodné do všech typů interiérů (zdi, sádrokartony, umakart, různé omyvatelné nátěry). V závislosti na množství a kvalitě vrchní vinylové vrstvy je možno tapety použít pro různé účely. Koupelnové tapety je možné použít do vlhkého prostředí, např. do koupelny a WC. Vinylové tapety na zeď mají velmi dobrou překrývací schopnost při použití na křivé a popraskané stěny.

 • Podklad:

  Stěny místnosti pečlivě očistěte a upravte nerovnosti, např. vyrovnávací hmotou. Staré bytové tapety a vodou rozpustnou malbu odstraňte. Umakartová jádra a různé nátěry zdrsněte a dobře odmastěte. Pokud je podklad suchý a pevný můžete přistoupit k lepení. Na mokré stěny vinylové tapety nelepte, pod tapetou se může vytvořit plíseň. V klasických panelákových koupelnách zvýšíte životnost vinylové tapety profesionálním nalepením. Na čerstvou omítku nebo stěrku naneste penetrační nátěr. Penetraci podkladu můžete provést také lepidlem na lepení tapet, a to podle přiloženého návodu.

 • Lepidlo:

  Pro kvalitní zpracování je rozhodující správně zvolené lepidlo. Pokud jsou vinylové tapety na zeď těžké nebo je lepíte na nesavý podklad, použijte speciální lepidlo, které si připravte v hustší konzistenci.

 • Lepení:

  délka pásu tapety na stěnu = výška místnosti + 5 cm přídavek nahoře a dole na zarovnání. V případě, že jsou vinylové tapety na zeď se vzorem (je nutný prostřih), přikládá se role tak, aby vždy navazoval začátek vzoru. Vrch vinylové tapety si raději označte tužkou, aby při lepení nedošlo k převrácení pásu tapety, pokud tak ovšem není uvedeno na etiketě.
  První pás lepte od okna směrem ke dveřím. Předem si pomocí olovnice vyznačte svislou linii. Vinylové tapety na zeď lepte těsně vedle sebe, jen v rozích a na problémových místech je můžete přelepit přes sebe. Lepidlo naneste na tapetu i podklad roztíracím válečkem. Tapetu natřenou lepidlem obraťte na rubovou stranu a přeložte přes sebe, aby se lepidlo rovnoměrně vsáklo do celé tapety. Pozor! Čas potřebný na nasáknutí vinylových tapet je 5–7 min. Pokud bude čas nasakování delší než doporučený, tapeta se natáhne. Dopředu si nachystejte max. 1–2 pásy. Dbejte na to, aby doba působení lepidla na tapetu byla stejná u všech natřených pásů. Přiložte první pruh na stěnu a přitlačte jej rukama ke stěně. Abyste zabránili vzduchovými bublinám, vyhlaďte tapetu směrem od středu ke krajům tapetovacím kartáčem, jehož lehkých poklepáváním se švy spojí. Okraje tapet, které přesahují v dolní části, odřežte pomocí pravítka ořezávacím nožem. Zbytky lepidla odstraňte pokud možno ihned čistým hadříkem. Při lepení okolo zásuvek a vypínačů vypněte el. proud, při vlastním lepení odšroubujte kryt, nalepte tapetu a poté vyřízněte otvor. Při lepení okenních výklenků nechte tapetu přečnívat a po zaschnutí ji přesně odřízněte. Za radiátory stačí tapetu 10–15 cm založit. Stropy lepte raději ve dvojici. Při lepení vinylové tapety na umakartové jádro je dobré do lepidla přimíchat disperzní lepidlo. Při rekonstrukci koupelen a sprchových koutů je vhodné každý spoj po nalepení podmazat čistou disperzí (např. Duvilax LS50) a na místech zvlášť exponovaných spoje vyplnit bezbarvým sanitárním silikonem. Tato investice se Vám mnohonásobně vyplatí.Vanu, umyvadlo nebo sprchový kout opatřete vhodným těsněním. Pokud chcete individuálně a zvlášť upravit stěnu bordurou, uschnutou tapetu pomocí tužky, pravítka a speciálního nože.Pokud chcete individuálně a zvlášť upravit stěnu bordurou,na vyschlou tapetu si pomocí tužky a pravítka označte, kde ji chcete nalepit. Vrchní vrstvu pomocí speciálního nože vyřízněte a borduru vlepte do takto vyříznutého místa. Nelepte vinylové tapety na stěnu při otevřeném okně a dveřích a nevypínejte topení. Pokud voda brzy vyschne, dělají se na tapetě boule.

 • Kontrola před tapetováním:

  Zkontrolujte si vždy sérii, vzor a barevnost tapety na zeď. Zjistěte si, zda vám zakoupená metráž tapet vystačí na vytapetování určené místnosti. Až potom vybalte vinylové tapety z fólie. Porovnejte si barevnost vícerých rolí navzájem. Nestříhejte všechny role najednou, ale postupně. Reklamovat lze pouze celé role.

Lepení vliesových tapet

Vliesové tapety: jsou vhodné pro veškeré podklady, stěny, zdi, stropy atd., opatřené všemi druhy vnitřních omítek, sádrokartonem, na betonové panely, podkladové tapety, dřevotřískové desky apod. Zvláště jsou vhodné na stěny s trhlinami v podkladu, stabilizují tlak na citlivé podklady (desky z měkkých vláken apod). Výhodou vliesové tapety z vláknité buničiny je dokonalá prodyšnost.

 • Podklad:

  Stěny místnosti pečlivě očistěte a upravte nerovnosti, např. vyrovnávací hmotou. Staré tapety a vodou rozpustnou malbu odstraňte. Pokud je podklad suchý a pevný, můžete přistoupit k lepení. Čerstvou omítku, stěrku, sádrokartony a veškeré savé podklady raději opatřete penetrací. Penetraci podkladu můžete provést lepidlem na lepení tapet, a to podle přiloženého návodu. Vlhké podklady nejsou vhodné. Rovněž pokud je podklad výrazně barevně odlišný nebo vzorovaný, je lépe jej natřít penetrací v odstínu tapety. Pokud budete tapetu přetírat, podklad může být barevně odlišný.

 • Lepidlo:

  Na lepení je nutné použít speciální lepidlo na vliesové tapety.

 • Lepení:

  délka pásu vliesové tapety na zeď = výška místnosti + 0,05 m přídavek nahoře a dole na prořez. V případě, že jsou vliesové tapety se vzorem, přikládá se role tak, aby vždy navazoval začátek vzoru. Vrch vliesové tapety si raději označte tužkou, aby nedošlo při lepení k převrácení pásu tapety.
  První pás lepíme od okna směrem ke dveřím. Předem si pomocí olovnice vyznačte svislou linii. Vliesové tapety na zeď lepte těsně vedle sebe, jen v rozích a na problémových místech je můžete přelepit přes sebe. Při lepení přes zásuvky a vypínače vypněte el. proud, při vlastním lepení odšroubujte kryt, nalepte tapetu a pak vyřízněte. Při lepení okenních výklenků nechte tapetu přečnívat a potom ji přesně odřízněte. U radiátorů stačí tapetu 10–15 cm založit. Stropy raději lepte ve dvojici. Lepidlo nanášejte na stěnu nebo na tapetovaný podklad ( podle pokynů výrobce ) roztíracím válečkem. Suché pásy nařezané vliesové tapety sviňte lícem dovnitř, vzniklou roličku přiložte na lepidlem natřenou stěnu, tapetu odvíjejte a přitlačujte na stěnu gumovým válečkem. Okraje tapet, které přesahují v dolní části, odřízněte nožem pomocí pravítka. Zbytky lepidla odstraňte pokud možno ihned pomocí čistého hadříku. Pokud chcete individuálně a zvlášť upravit stěnu bordurou, na vyschlou tapetu si pomocí tužky a pravítka označte místo, kde ji chcete nalepit.

Výpočet spotřeby tapet

Viz stránka Kalkulačka tapet.

© 2010 - 2017 VAVEX

Developed by: Smartim